26.10.2019|Aktualności

BohaterOn w „Kościuszce”

Dbanie o pamięć narodową to ważny aspekt działalności I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie. Przykładem takiej aktywności było zaangażowanie się uczniów szkoły w projekt BohaterOn.

Ma on upamiętnić powstańców warszawskich. Młodzi ludzie piszą do żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego życzenia, słowa wdzięczności i pokrzepienia. Swoje pocztówki wysłali także uczniowie klasy humanistycznej I a (o rozszerzeniu: język polski – historia – wiedza o społeczeństwie). Do naszych bohaterów zwracali się m. in. takimi słowami, jak uczennica do żołnierki Armii Krajowej:

„Chciałabym podziękować za trud i poświęcenie w czasie powstania. Jestem pod ogromnym wrażeniem Pani postawy, dzięki Pani jestem i mogę być dumną Polką.”

W szkole przeprowadzono specjalne lekcje, a harcerze spotkali się na ognisku „Barwy Pojutrza”, poświęconym Szarym Szeregom. To odpowiedź na ogólnopolski Alert Pamięci, przypominający zejście Związku Harcerstwa Polskiego do konspiracji w 1939 r. Druhny i druhowie również napisali swoje pocztówki.

Akcja „BohaterOn” przypomniała ważne wydarzenie z historii Polski, jakim było Powstanie Warszawskie.