27.11.2017|Bez kategorii

Dzień Patrona

 

SPOTKANIE PATRIOTYCZNE KU CZCI TADEUSZA KOŚCIUSZKI

 

 

Rok 2017 został ogłoszony Rokiem Tadeusza Kościuszki. Z tej okazji I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie zrealizowało szereg przedsięwzięć poświęconych patronowi szkoły. W dn. 22 listopada 2017 r. odbyło się spotkanie patriotyczne ku czci naczelnika insurekcji 1794 r.

 

 

Młodzież przypomniała najważniejsze dokonania bohatera.W krótkich scenach uczniowie odegrali jego rozmowy z ukochaną, Ludwiką Sosnowską, fortyfikowanie West Point, przysięgę na rynku w Krakowie, epizod z bitwy pod Maciejowicami. Inscenizacje przeplatane były pieśniami patriotycznymi i wierszami. Nie zabrakło również miejsca na taniec – zarówno tradycyjnego krakowiaka, jak i na współczesny układ choreograficzny.

 

Na zakończenie młodzież zaprosiła publiczność do wspólnego odśpiewania powstańczej melodii: „Dalej chłopcy, dalej żywo…” Odczytany został również list, w którym uczennica deklarowała: „Generale Kościuszko, każdego dnia staramy się być Twoimi małymi żołnierzami spod sztandaru „Żywią i bronią”, bo właśnie tutaj – w szkole pod Twoim patronatem –  na takich wzrastamy. Mamy nadzieję, że jesteśmy na dobrej drodze, aby osiągnąć ten cel…”

 

Spotkanie patriotyczne przygotowała młodzież z klasy II a (o rozszerzeniu: historia – wiedza o społeczeństwie) oraz z klasy II e (o rozszerzeniu geografia – wiedza o społeczeństwie – język obcy) pod opieką nauczycieli: Michała Mojskiego, Sylwii Szczygielskiej i Małgorzaty Wardak. Przedsięwzięcie to element projektu „Medalion Kościuszki”. Jest on realizowany pod patronatem Starosty Łukowskiego przez Hufiec ZHP Łuków im. Bohaterów Ziemi Łukowskiej we współpracy z I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie, a dofinansowany przez Fundację KGHM Polska Miedź w Lubinie. W ramach obchodów roku swojego patrona uczniowie I LO dotychczas dwukrotnie byli w Pałacu Prezydenckim na zaproszenie głowy państwa, uczestniczyli w Zlocie Młodzieży Szkół im. Tadeusza Kościuszki, organizowali grę miejską, brali udział w objeździe historycznym i licznych konkursach tematycznych.