09.12.2022|

Festiwal nauki „To jest jasne!”

„To jest jasne!” – pod takim hasłem zorganizowany został w dn. 7 grudnia 2022 r. festiwal nauki. Gospodarzem przedsięwzięcia było I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki.

Uczestnicy mieli okazję wziąć udział w ciekawych eksperymentach chemicznych, sprawdzić, jak przebiegają różne reakcje. Nie zabrakło również doświadczeń fizycznych. Budowanie obwodów elektrycznych, magnetyzm, kinetyka okazały się nie aż tak tajemnicze, jak się pierwotnie wydawało. Organizatorzy przygotowali także wiele zadań z zakresu historii i nauk społecznych. Można było poznać dzieje gospodarcze XIX i XX w., klasyfikacje temperamentów, sekrety socjologii i politologii. W szczególny sposób wspomniano Ignacego Łukasiewicza – konstruktora pierwszej lampy naftowej oraz naukowców związanych z Ziemią Łukowską – Jana Krzysztofa Kluka, Eugeniusza Kwiatkowskiego czy Floriana Krasuckiego.

Gry, quizy, doświadczenia przygotowała samodzielnie młodzież, ucząca się w klasach kierunkowych o rozszerzeniach: biologia-chemia, matematyka fizyka, język polski – historia – wiedza o społeczeństwie. Projekt był dla uczniów sposobnością do zdobycia nowych wiadomości i umiejętności. Festiwalem opiekowała się grupa ekspertów – nauczycieli: Katarzyna Mrozowska (fizyka), Michał Mojski (historia i nauki społeczne), Agnieszka Rybka (chemia), Małgorzata Zielonka (chemia). W przedsięwzięciu „To jest jasne!” mógł wziąć udział każdy. Do budynku na ul. Cieszkowizna zawitała między innymi grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łukowie pod opieką Agnieszki Bilskiej.

Festiwal stanowi część projektu „To już jasne! – młodzi poznają świat nauki”, realizowanego przez Hufiec ZHP Łuków im. Bohaterów Ziemi Łukowskiej we współpracy z I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki , a którego partnerem jest Fundacja PZU. Dzięki takim działaniom można w sposób atrakcyjny i nieszablonowy poszerzać swoją wiedzę.