07.06.2024|Szkoła

Projekt „Muzeum w Liceum”!

W środę 5 maja nastąpiło otwarcie ekspozycji edukacyjnej „Muzeum w Liceum” na korytarzach naszego liceum 😊. W przestrzeni szkolnej wyeksponowano dzieła dziesięciu uznanych artystów, takich jak: Jan Matejko, Stanisław Wyspiański, Witkacy, Olga Boznańska, Aleksander Gierymski, Tadeusz Makowski, Anna Bilińska, Józef Chełmoński, Konrad Krzyżanowski i Władysław Podkowiński. Ekspozycja  składa się z wysokiej jakości wydruków obrazów tych 10 artystów. Na każdym wydruku jest umieszczony kod QR, który prowadzi do biografii danego artysty, umieszczonej online. Biografie artystów odczytują znani polscy aktorzy, tacy jak Maciej Stuhr, Danuta Stenka, Bartłomiej Topa czy Joanna Trzepiecińska.

Wystawa wzbudziła wśród uczniów i nauczycieli duże zainteresowanie i radość. Nasze szkolne korytarze po raz kolejny dostarczają nam artystycznych wrażeń, dzięki nauczycielce plastyki, inicjatorce przystąpienia naszej szkoły do projektu – pani Annie Karolkiewicz.

Galeria zdjęć

Muzeum w Liceum to projekt edukacyjny Fundacji Niezła Sztuka, który ma zainspirować młodych ludzi sztuką. Fundacja chce zainteresować jak największą ilość młodzieży tą dziedziną. W szkołach w całej Polsce powstają ekspozycje edukacyjne o polskiej sztuce.

Obcowanie z kulturą i sztuką jest ważne dla rozwoju młodego człowieka. Pobudza jego wrażliwość i kreatywność, otwiera na świat. Niestety, w obecnym systemie edukacji poświęca się zbyt mało uwagi sztuce, przez co już w dorosłym życiu większości ludzi brakuje wiedzy, aby móc zachwycać się dziełami w muzeach.

Cele projektu:
• Przybliżenie młodym ludziom ważnych dzieł polskiej sztuki oraz sylwetek ich twórców.
• Oswojenie ich z tematem sztuki i zachęta do wizyty w muzeach.
• Rozwijanie wrażliwości i kreatywności, pobudzanie do samodzielnego odkrywania polskiej sztuki.

 

Szczegółowe informacje o projekcie znajdują się TUTAJ