19.12.2019|Szkoła

„Kuszenie śmierci” -spotkanie z Lechem Dyblikiem

16 grudnia 2019 roku gościliśmy w naszej szkole Pana Lecha Dyblika. Aktor, pieśniarz, muzyk wziął udział w spotkaniu z uczniami 7 klas pierwszych (po gimnazjum), które stanowiło podsumowanie programu profilaktycznego pod hasłem „Tydzień przeciw nałogom”.

Spotkanie było okazją do rozstrzygnięcia konkursów profilaktycznych, które pani pedagog Monika Łukasik zorganizowała dla uczniów klas pierwszych. W konkursie na plakat profilaktyczny przyznano 3 równorzędne nagrody dla: Aleksandry Świder kl. 1G; Niny Karolkiewicz kl. 1C; Natalii Dołężka kl. 1Cg. Wyróżnienia otrzymały: Patrycja Gromada kl. 1D, Kinga Adamczyk kl. 1C, Weronika Sulej kl. 1Cg, Natalia Jawoszek kl. 1Ag. W konkursie na pracę pisemną poruszającą problem używania przez młodych ludzi substancji psychoaktywnych wyróżnienie otrzymała Sylwia Rzewuska z kl. 1Dg. Uczennice otrzymały dyplomy i nagrody rzeczowe zakupione ze środków Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Łukowie.

Następnie uczniowie wysłuchali świadectwa Pana Lecha Dyblika, który od 25 lat jest trzeźwym alkoholikiem. Artysta w nietypowym koncercie pt. „Kuszenie śmierci” słowem i dźwiękami gitary opowiadał  historię swojego życia, dzielił się trudnymi przeżyciami i refleksjami, mówił: „Nikt z was nie planuje dla siebie uzależnienia, a jednak ono się zdarza…”

W swoich wyznaniach podkreślał znaczenie rodziny, która nie zawsze być może jest wzorowa, ale jest „moja”. Mówił o wzajemnych relacjach, które w rodzinie ciągle trzeba budować i doskonalić. Opowiadał o szacunku do drugiego człowieka i pokorze, która jest warunkiem spokojnego i pełnego życia.

Aktor ma nadzieję, że jego opowieści pomogą młodym ludziom dokonać właściwych wyborów i nakreślić dobrą drogę życia. Drogę wolną od wszelakich uzależnień.

1,5 godzinne spotkanie zrobiło wrażenie. Gość był mile zaskoczony przyjęciem licealistów, a młodzi ludzie zachwyceni jego szczerością i naturalnością w mówieniu o tak trudnych i osobistych sprawach. Wielu uczniów ustawiło się w kolejce, aby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Koncert również był finansowany ze środków Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Łukowie w ramach programu edukacyjno-profilaktycznego „Młodzieżowi liderzy w Kościuszce”. Realizatorem programu jest Monika Łukasik – pedagog szkolny.