30.12.2021|Szkoła

Maraton Pisania Listów 2021

Czas na podsumowanie kolejnego Maratonu Pisania Listów. Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie wraz z harcerzami z Hufca ZHP Łuków znów wykazali się aktywnością w tej akcji na rzecz praw człowieka, koordynowanej przez Amnesty International – organizację uhonorowaną Pokojową Nagrodą Nobla w 1977 r.

Młodzi uczestnicy pisali petycje w obronie prześladowanych osób na całym świecie. Mogli to zrobić w Dniu Praw Człowieka – 10 grudnia 2021 w „Kościuszce”, ale także wcześniej i później. Upominali się o niesłusznie aresztowanego i torturowanego nastolatka z Białorusi – Mikitę Zalataroua, o działacza na rzecz zachowania przyrodniczego dziedzictwa z Gwatemali – Bernarda Caal Xola, o sprzeciwiającego się brutalności policji Nigeryjczyka – Imoleayo Michaela, o walczącą o wolność słowa i równość tajlandzką studentkę – Rung Panusayę czy o porwaną i zaginioną w Erytrei – Ciham Al. Korespondencja powędrowała do decydentów na różnych kontynentach – liczba petycji niekiedy skłania autorytarnych przywódców do ustępstw.

W łukowskiej akcji napisano w sumie 115 listów. W szkole przedsięwzięcie koordynowały klasy humanistyczne: III A i III Ag z rozszerzonym programem nauczania wiedzy o społeczeństwie.

Dziękujemy za aktywność, szacunek do praw człowieka i wrażliwość.