Na tropie Tadeusza Kościuszki…

Lekcja dziejów ojczystych w drodze – to ciekawy pomysł na to, aby przybliżyć biografię Tadeusza Kościuszki. W dn. 11 marca 2025 r. młodzież wybrała się na kolejny objazd historyczny. Tym razem przebiegał pod hasłem „Na szlaku kościuszkowskich tradycji”.
Uczestnicy zawitali o Maciejowic – miejsca przegranej batalii insurekcji z 1794 r. Odwiedzili Muzeum Tadeusza Kościuszki, pole bitwy, a także zobaczyli kopiec w Krępie, usypany w tam, gdzie Naczelnik dostał się do niewoli. Następnie udali się do Dęblina. W Muzeum Sił Powietrznych obejrzeli ekspozycję oraz wzięli udział w zajęciach na temat lotników na frontach II wojny światowej. W szczególny sposób podkreślono znaczenie słynnego Dywizjonu 303, który nosił imię Tadeusza Kościuszki. Ostatnim punktem historycznej wyprawy okazał się Kock. Tam popłynęła opowieść o pochowanym nieopodal miasta Berku Joselewiczu – żydowskim żołnierzu powstania 1794 r., walczącym później w Legionach Polskich we Włoszech i armii Księstwa Warszawskiego. Na zakończenie objazdu przeprowadzono krótki quiz.
W przedsięwzięciu wzięli udział uczestnicy konkursu o patronie szkoły. Wyjazd został zorganizowany przez I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie we współpracy z Hufcem ZHP Łuków im. Bohaterów Ziemi Łukowskiej. Koordynatorzy projektu to: Anna Kozioł i Michał Mojski.
Objazd „Na szlaku kościuszkowskich tradycji” stał się doskonałą sposobnością do zdobywania wiedzy, ale i integracji młodzieży.