Bez kategorii

Antyczni Antenaci

NON SCHOLAE, SED VITAE DISCIMUS!

 

Dziedzictwo starożytności wraca do nas w różnych aspektach raz po raz. Trudno sobie wyobrazić Polskę i świat bez filozofii Sokratesa i Platona, poezji Horacego, bez prawa rzymskiego, czy egipskich piramid. Stąd warto pielęgnować wiedzę o tamtych czasach. Temu miał służyć projekt historyczny „Antyczni Antenaci”, realizowany w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie.

 

W dn. 15 kwietnia 2015 r. najlepsi humaniści z klas: I a, II a, III a i III b stanęli do rywalizacji konkursowej. Sprawdzili swoją wiedzę o epoce starożytnej. Pytania dotyczyły dziejów i kultury dawnej Mezopotamii, Egiptu, Grecji, Rzymu i innych cywilizacji. Pojawiły się również zadania związane ze znajomością sentencji w języku łacińskim. Po zaciętej rywalizacji wyłoniono zwycięzców, wśród których prym wiedli maturzyści z klasy o rozszerzeniu historia – wiedza o społeczeństwie. Oto nagrodzeni, którym należą się szczere gratulacje i wyrazy uznania:

  • I miejsce – Przemysław Rola (III a);
  • II miejsce – Aleksandra Milczuk (III a);
  • III miejsce – Bartłomiej Adamowicz (III a);
  • wyróżnienia – Łukasz Szyszko (II a), Katarzyna Narejko (III b), Mateusz Witamborski (II a).

 

 

O tym, że warto przypominać osiągnięcia pozornie odległych kultur, przekonywali również uczniowie klasy II e. W dn. 22 i 23 kwietnia 2015 r. na szkolnych korytarzach zaroiło się od postaci w strojach rodem z dawnych Chin, Indii czy Grecji. Można było chociażby skosztować smakołyków według dawnych receptur, pobawić się rzymską grą, wziąć udział w tematycznych quizach… Kreatywności i zaangażowania na pewno przygotowującym owe atrakcje nie zabrakło.

 

 

Projekt „Antyczni Antenaci” koordynowali nauczyciele historii i wiedzy o społeczeństwie – Anna Kozioł i Michał Mojski przy dużym wsparciu polonistki i jednocześnie filologa klasycznego, Haliny Krasy. Bez wątpienia dał młodzieży nową wiedzę w myśl maksymy: „Non scholae, sed vitae discimus!” („Uczymy się nie dla szkoły, a dla życia!”).

 

Zdjęcie Sokratesa: Eric Gaba (Sting), http://commons.wikimedia.org – licencja Creative Commons.