15.11.2022|Warto Przeczytać

Duma i uprzedzenie-recenzja wyróżniona w konkursie

,,Duma związana jest z tym, co co sami o sobie myślimy, próżność zaś z tym, co chcielibyśmy, żeby inni o nas myśleli.’’

Sądząc, że ,,Duma i uprzedzenie’’ jest kolejnym słabym, oklepanym i przewidywalnym romansem, czytelnik znajduje się w dużym błędzie!

,,Duma i uprzedzenie’’ – Powieść wydana w 1813 rok, została uznana za arcydzieło w dorobku angielskiej pisarki, głównie dzięki zabawnym opisom postaci. Swoje znaczenie miały również melancholijna refleksja nad rolą pieniądza i pozycji społecznej, które decydowały o życiu młodej panny w XIX wieku oraz znakomity, powściągliwy styl, doskonale oddający harmonię opisywanego świat. Niezbyt zamożni państwo Bennetowie, a w szczególności gospodyni niezwłocznie chce wydać swoje pięć córek, gdyż osiągnęły już stopień dorosłości. Przewija się wiele młodych panów chcących zawrzeć relacje z młodymi dziewczętami jednak czy będą one chciały w nie brnąć? Na to pytanie będziecie dostawać odpowiedź przez całą książkę, nie zabraknie przy tym dobrego humoru, ironii oraz zachwytu nad cudownym stylem, w jaki została napisana. Osobiście jestem pod wielkim wrażeniem i polecam ją każdemu, kto chciałby zacząć doceniać klasykę. Uważam, że to przepiękna powieść, nie tylko o miłości, ale także o życiu. Pisarka dokonała idealnej kreacji bohaterów, przenosząc nas na początek XIX wieku ukazała całą angielską okazałość.

Sądzę, że Duma i uprzedzenie” to kolejny klasyk, który trzeba przeczytać, żeby móc wyrobić sobie własną opinie o nim.

Przyznam szczerze, że początek bardzo mi się dłużył i był nudny… Już zwątpiłam, że może się w tej książce dziać coś ciekawego… Ale jednak im dalej tym ciekawiej.
Mówi się, że od miłości do nienawiści jeden krok, a czy możliwe jest, żeby było odwrotnie? Tak- ,,Duma i uprzedzenie’’ to romans, bo jakby nie patrzeć wszystko kręci się wokół miłości. Ale kiedy spojrzymy głębiej możemy dostrzec, że autorka ukazała pewną prawdę. Nie powinniśmy oceniać nikogo na podstawie pierwszego wrażenia, ponieważ możemy się bardzo pomylić. Często bliżej poznając daną osobę dochodzimy do wniosku jak bardzo się myliliśmy i niesłusznie ją ocenialiśmy. Jest to główne przesłanie owej powieści, której pierwotnie tytuł miał brzmieć „Pierwsze wrażenie”.

,,Zachowaj tylko te wspomnienia, które dają ci radość.’’

Sądzę, że „Duma i uprzedzenie” to powieść ponadczasowa, a Elizabeth Bennet to jedna z najsilniejszych i najbardziej złożonych postaci w historii literatury. Dumny on i uprzedzona ona, a może dumna ona i uprzedzony on? Jak dla mnie w cale nie jest to jednoznaczne i jednostronne. Powieść jest lekka, ale nie banalna. Szczegółowo opisane każde wydarzenie powoduje, że osoba zagłębiająca się w ten wykreowany świat nie ma problemów z wyobrażeniem sobie czegokolwiek. Dzieło pozwala zatrzymać się na chwilę, zastanowić nad życiem, wartościami i relacjami z innymi ludźmi. Szczerze zachęcam i polecam tę niezwykłą powieść.

,,Świat cierpi na brak mężczyzn, szczególnie tych, którzy są cokolwiek warci.’’

Klaudia Osiak