Bez kategorii

Chór 1 LO Lutnia i muzycy z Niemiec i Izraela

PRZYGOTOWANIA DO MIĘDZYNARODOWEGO KONCERTUW roku 2015 przypada siedemdziesiąta rocznica zakończenia II wojny światowej. W celu jej uczczenia  chór „Lutnia,”działający w I LO w Łukowie oraz chór i orkiestra partnerskiej szkoły z Herne przygotowują wspólny, międzynarodowy koncert. Tym razem do młodych muzyków z „Kościuszki” i z Hiberniaschule dołączy młodzież z Neve Yosef Community Center w Hajfie (Izrael). Młodzi miłośnicy muzyki zaprezentują „Pasję według Świętego Mateusza” Jana Sebastiana Bacha.

 

 

21 marca łukowianie wyjadą na koncert do Herne, skąd wrócą razem z młodzieżą niemiecką i izraelską do Łukowa, gdzie wystąpią 30 marca w kościele Św. Brata Alberta. 2 kwietnia zaś młodzi Niemcy, Polacy i Izraelici zaśpiewają dla publiczności w Hajfie.
   Tak duże przedsięwzięcie wymaga przygotowań i wielu spotkań. I tak dwoje nauczycieli z „Kościuszki”, Teresa Kiryło oraz Andrzej Malejka, uczestniczyło 9 grudnia 2014  w zebraniu organizacyjnym w Hiberniaschule  w Herne. Spotkali się tam z gospodarzami oraz delegacją z Izraela. Podczas dwudniowych rozmów omówiono szczegóły nowego, tym razem trójstronnego, spotkania muzycznego młodzieży, m.in. program, finansowanie, zakwaterowanie, wyżywienie. Wszystkie delegacje wzięły udział w konferencji prasowej, na którą przybyli dziennikarze z lokalnych gazet i z radia. Usłyszeli i napisali potem o piętnastoletniej współpracy I LO im. T. Kościuszki w Łukowie ze szkołami niemieckimi; Rudolf-Steiner-Schule Wuppertal, Freie Waldorfschule Bonn, Freie Waldorfschule Berlin oraz od kilku lat z Hiberniaschule w Herne. Podkreślono, że to wieloletnie współdziałanie było możliwe dzięki  wsparciu organizacji „Polsko- Niemiecka Współpraca Młodzieży”,( która sfinansowała też częściowo przelot ww. dwojga nauczycieli na spotkanie w Herne ).  
 Na konferencji prasowej przedstawiono lokalnym mediom nowy, trójstronny projekt planowany na marzec-kwiecień 2015.
Wymiana dofinansowana ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz Fundacji F.C. Flicka Przeciwko Ksenofobii, Rasizmowi i Nietolerancji.