Bez kategorii

Dzień Dawcy Szpiku

 

WSPÓLNIE PRZECIW BIAŁACZCE!

 

 

17 kwietnia 2015 roku w naszej szkole odbył się, organizowany wraz z fundacją DKMS Polska, Dzień Dawcy Szpiku. Tegoroczna akcja dedykowana była naszej zmarłej na białaczkę uczennicy, Weronice Śledź.

 

 

Grupa czterdziestu Wolontariuszy, pod opieką Pani Sylwii Szczygielskiej, przygotowywałasię do tak wyjątkowego zadania ponad miesiąc. Dzięki serdeczności Magnes TV nakręcony został spot, zapowiadający wydarzenie. Uczniowie wygłaszali prelekcje dla młodzieży w naszym liceum i innych szkołach łukowskich. Odwiedziliwszystkie przedszkola, w których opowiadali bajkę o biedronce Klarze, która zaczęła tracić kropki, a inna biedronka jej pomogła, oddając swoje. Dzieci kolorowały kropeczki, a zaproszenie za Dzień Dawcy, które znajdowało się na odwrocie kolorowanki, zanieśli do domów, dla Rodziców. Młodzież rozpowszechniała plakaty, rozdawała ulotki. W wielu mediach pojawiły się informacje o akcji, które młodzież przekazała na specjalnie zorganizowanej konferencji. Także Księża w kościołach zaprosili wiernych na to szczególne wydarzenie. Wiele serdeczności i wsparcia okazywali mieszkańcy Łukowa.

Szczególne ukłony należą się jednak Dyrekcji, Pracownikom, Rodzicom oraz Uczniom I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie, w tym dużej grupie Wolontariuszy, których wielkie serca, zaangażowanie, determinacja, energia do działania i uśmiech pozwalały „przenosić góry”. Przekonaliśmy się kolejny raz, że nasi Uczniowie nigdy nie zawodzą w takich sytuacjach. Również i tym razem, Ich zapał stał się gwarancją piątkowego sukcesu. Zarejestrowaliśmy 226 potencjalnych dawców szpiku, a to oznacza tyle szans na życie dla chorych na białaczkę.

I Liceum Ogólnokształcące pragnie być nadal ambasadorem idei dawstwa. W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że jest chory na nowotwór krwi. To przerażająca statystyka. Najczęściej, jedyną szansą na wyleczenie, jest przeszczep od dawcy niespokrewnionego. Dlatego, musi nas przybywać. To nie boli, nic nie kosztuje, a ma ogromną moc…