Dzień Języka Niemieckiego
DER TAG DER DEUTSCHEN SPRACHE
Dnia 15 listopada 2013 r. z inicjatywy nauczycieli – germanistów: Teresy Kiryło, Agnieszki Łukasik, Joanny Pasternak i Mirosława Sójki był realizowany projekt „Der Tag der deutschen Sprache”, czyli „Dzień Języka Niemieckiego”. Cele przedsięwzięcia to zachęcenie uczniów do nauki owego trudnego języka, który jest wiodącym pod względem liczby rodzimych użytkowników w Unii Europejskiej (ponad 90 milionów).
Na początku spotkania krótkie wprowadzenie wygłosił Dyrektor I LO, pan Grzegorz Rzymowski, który podkreślił, że ta inicjatywa nauczycieli jest bardzo dobrą promocją języka niemieckiego w naszej szkole oraz zachęcał młodzież do wzięcia udziału w konkursie językowym. Będzie on nietypowy, ponieważ zadania uczniowie będą rozwiązywać nie tradycyjnie w formie testu papierowego, ale w wersji online – na platformie e-learningowej. Eliminacje szkolne odbędą się już 12 grudnia 2013 r., a 14 marca 2014 r. w I LO zostanie rozegrany finał z udziałem uczniów ze szkół, które zgłoszą się do konkursu i przeprowadzą eliminacje. Patronat nad projektem objęły wstępnie władze samorządowe Powiatu Łukowskiego i miasta Łukowa, a patronem medialnym zgodziła się zostać Telewizja Master TV. Natomiast sponsorem oficjalnym jest firma transportowa Pawtrans z Warszawy.
Kolejny punkt Dnia Języka Niemieckiego to zapoznanie uczniów z historią niemieckiej muzyki rozrywkowej, która jest w Polsce mało znana, a bardzo ciekawa. Wystarczy wspomnieć, że wiele zespołów z Niemiec śpiewających po angielsku zrobiło światową karierę, jak na przykład: zespół The Scorpions, Modern Talking czy Alphaville. Atrakcją programu był na pewno występ dziewcząt z zespołu „Trio z I LO” w składzie: Karolina Mikos (III b), Klaudia Mikos (II e) oraz Aneta Zegadło (II b), które wykonały niemieckojęzyczną wersję przeboju zespołu The Beatles: „Komm gib mir deine Hand”.
Ostatnim elementem spotkania była projekcja filmu fabularnego po niemiecku, co z kolei stało się bardzo dobrą sposobnością do osłuchania się z językiem.
Uczniowie dopisali – frekwencja na zajęciach okazała się wysoka. W sumie w poszczególnych punktach programu wzięło udział około 120 osób.
Spotkanie prowadził koordynator projektu Mirosław Sójka.
Serdecznie zachęcamy do rozwijania swoich umiejętności lingwistycznych!