Bez kategorii

Edyta Skwarek poleca!

Jodi Picoult

” Dziewiętnaście minut”

 

Książką, która zrobiła na mnie bardzo pozytywne wrażenie jest „Dziewiętnaście minut” Jodi Picoult. Jest to wprawdzie pierwsza książka te autorki, którą przeczytałam, lecz nie zaniecham czytania kolejnych.
    Autorka bardzo trafnie ukazała świat młodzieży co bardzo mnie ‘wciągnęło’. Spodobała mi się kompozycja, a szczególnie to, że wydarzenia sprowadzające do głównego wątku były stopniowe odkrywane, co podtrzymywało  mnie w ciąłbym napięciu i niedosycie, co wydarzy się dalej i dalej. Ta książka nasunęła mi pewne refleksje odnośnie życia szkolnego, a także rodzinnego, wzbudziła we mnie chęć przyglądania się otaczającym mnie ludziom.

 

Ogólnie rzecz ujmując  wzbudza odczucia psychologiczne, mogłam się głębiej zastanowić nad problemami z jakimi borykają się niektórzy, wśród moich rówieśników. Został ukazany kontrast między traktowaniem popularnych uczniów a tych ‘gorszych’. W naszych szkołach to zjawisko nie jest jeszcze widoczne, tak jak w USA, lecz można dostrzec również grupki, które trzymają się razem i nie są skoro do przyjaźni z osobami spoza nich. Nasuwa to refleksje względem tych wszystkich innych uczniów, gdyż oni są przecież tacy sami, niczym wielkim się nie wyróżniają a jednak różnica jest widoczna. Takie wykluczenie właśnie niekiedy może być powodem do agresji ze strony rówieśników, ale również jak zostało przedstawione przez autorkę, może wywrzeć niezapomniane piętno na psychice osoby, którą każdy ma za kogoś małowartościowego, a wręcz bez jakiejkolwiek wartości, co może doprowadzić do jawnej agresji z jej strony.
    Spodobała mi się ta książka właśnie dlatego, że pobudza do refleksji, pozwala na rozbudzenie podświadomych pytań na temat naszego życia a także otoczenia w którym się znajdujemy. Po jej przeczytaniu wspomnieniami cały czas wracamy do wydarzeń w niej przedstawionych. Z czystym sumieniem mogę ją polecić każdemu, kto choć trochę interesuje się literaturą.