Bez kategorii

Główna nagroda w ogólnopolskim konkursie

„HARCERSKA PAMIĘĆ”

 

 

Budowanie postaw patriotycznych, przypominanie o ważnych wydarzeniach historycznych, podtrzymywanie tożsamości narodowej to ważne cele wychowania. W 2015 r. został zorganizowany konkurs „Harcerska pamięć”, którego założeniem miało być wyróżnienie tych jednostek, które w swoim programie podejmują działania na rzecz polskiego dziedzictwa. W przedsięwzięciu, zainicjowanym przez redakcję miesięcznika „Czuwaj” we współpracy z Główną Kwaterą ZHP i Ministerstwem Obrony Narodowej jedną z głównych nagród zdobyła 5 Łukowska Grunwaldzka Drużyna Wędrownicza im. Fryderyka Koziarza.

 

 

Drużyna na co dzień działa w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie, ale skupia również uczniów innych szkół i studentów. Została doceniona przez jury za formy aktywności podejmowane w ostatnich pięciu latach – samodzielnie i we współpracy z władzami Hufca ZHP Łuków im. Bohaterów Ziemi Łukowskiej. Drużynowymi w tym okresie byli kolejno: phm. Michał Mojski (1995 – 1999, 2004 – 2011), pwd. Paulina Jezierska (2011 – 2012), Katarzyna Gałabuda (2012 – 2015), Agnieszka Romańczyk (od 2015).

 

 

Druhny i druhowie noszący błękitne chusty zaangażowali się między innymi w szereg gier miejskich i terenowych o tematyce historycznej, na przykład: „Na tropie skarbu templariuszy” – o średniowiecznym Łukowie, „Jeden, Sześć. Osiem, Trzy!” – o powstaniu styczniowym czy „Eugeniusz Kwiatkowskim” – o związanym  z grodem nad Krzną wybitnym polityku II Rzeczypospolitej. Pomagali w przygotowaniu wystawy z okazji stulecia harcerstwa w Muzeum Regionalnym, uczestniczyli w zbiórkach publicznych na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków na cmentarzu św. Rocha. Byli inicjatorami nadania imienia Fryderyka Koziarza ronda u zbiegu ulic: Przemysłowej, Popiełuszki, Al. Kościuszki. Brali udział w Zlotach Grunwaldzkich i Rajdach „Arsenał”, upamiętniających odbicie z rąk gestapo Jana Bytnara „Rudego”. Organizowali wyprawy szlakami lokalnych bohaterów do rezerwatu Jata. Wystawiali warty honorowe podczas świąt narodowych. Tematyka patriotyczna to stały element ich zbiórek, wyjazdów, akcji, przedstawiono tu tylko wybrane przedsięwzięcia drużyny.

 

 

Nagrodę podczas konferencji instruktorskiej „Polska 2035 – ZHP 2035” w dn. 7 listopada 2015 r. w Warszawie wręczyli przedstawicielom drużyny: Naczelniczka ZHP, hm. Małgorzata Sinica i Przewodniczący ZHP, hm. Dariusz Supeł.

 

 

Cieszy fakt, że grupa łukowskich harcerzy zdobyła ogólnopolskie wyróżnienie, stanowiące jednocześnie zobowiązanie do dalszej wytężonej służby na rzecz Ojczyzny.