Bez kategorii

Koncert profilaktyczny

„WOLNOŚCI ODDAĆ NIE UMIEM…”

 

Pod takim hasłem, w poniedziałek 18 listopada w naszej szkole odbył się koncert profilaktyczny, którego wykonawcą był Gabriel Fleszar – polski muzyk, piosenkarz oraz aktor, znany z głównej roli w filmie pt. „Sezon na leszcza”.

W koncercie wzięli udział wszyscy uczniowie klas pierwszych, w sumie ponad 250 osób oraz zaproszeni goście- uczniowie z Gimnazjum Nr 2 pod opieką pani pedagog H. Sarnowskiej, uczniowie z Gimnazjum Nr 1 pod opieką pani pedagog M. Piotrowskiej oraz uczniowie z Gimnazjum w Gołąbkach pod opieką pani pedagog Edyty Łukasik.
Koncert profilaktyczny to kolejne zadanie zrealizowane w ramach programu „Młodzieżowi Liderzy w Kościuszce” ze środków Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Problemów Narkomanii i Problemów Przemocy w Rodzinie.

Podczas 1,5-godzinnego spotkania muzyk dzielił się z młodzieżą swoimi doświadczeniami i przemyśleniami na temat zagrożeń, przedstawił historie osób ze środowiska artystycznego uzależnionych od alkoholu, narkotyków.

Przekonywał, że wszelkie używki i uzależnienia to droga donikąd. 

 

Opowieści te przeplatał utworami muzycznymi.
Sam od 15 lat nałogowy palacz, na potrzeby programu profilaktycznego organizowanego przez Scenę Ars Marketing z Krakowa, z dnia na dzień rzucił palenie, aby dla młodego odbiorcy być wiarygodną osobą. Do nałogu na razie nie wrócił i jak opowiada, czuje się z tym rewelacyjnie.
Na własnym przykładzie pokazał też, jakie skutki miało jego wagarowanie w szkole, efektem czego było powtarzanie klasy.

Nasz gość wspominał też o kruchości i nieprzewidywalności naszego życia i potrzebie cieszenia się każdą chwilą, bo nigdy nie wiadomo, co może się wydarzyć. Swoim wystąpieniem zachęcał młodzież do asertywnej postawy i mówienia „nie” w sytuacjach nacisku kolegów. Przestrzegał przed niewłaściwymi wyborami. 

Zachęcał do dobrych decyzji i budowania wiary we własną godność i wartość.

Podczas koncertu można było usłyszeć najsłynniejsze utwory artysty, m.in. „Kroplą deszczu”, którym rozpoczął spotkanie, „Ciebie nie ma tu”, „Gdy oszalał świat” oraz utwory innych wykonawców, m.in.: „Politykę kulturalną” Pudelsów czy „Durną miłość” Piotra Bukartyka.

Spotkanie z licealistami zakończył piosenką Chłopców z Placu Broni „Kocham Wolność” dedykując ją jako przesłanie dla młodszych kolegów.

Po koncercie Gabriel Fleszar spotkał się z uczennicami kl. II B: Igą Zdanikowską i Anią Leśkiewicz.  Udzielił obszernego wywiadu, który będziecie mogli przeczytać w kolejnym numerze szkolnej gazetki „Tak!”

Więcej informacji o muzyku:

https://www.facebook.com/pages/Gabriel-Fleszar/225157030867090?fref=ts