Bez kategorii

Konkurs językowy dla gimnazjalistów

MISTRZ JĘZYKA ROSYJSKIEGO

 

 

 

Niedawno w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie zakończył się konkurs z języka niemieckiego, a szkoła zorganizowała już kolejny. Tym razem gimnazjaliści z powiatu łukowskiego mogli zmierzyć się z zadaniami dotyczącymi kultury Rosji i mowy Gogola.

 

Celem konkursu „Mistrz Języka Rosyjskiego” było propagowanie znajomości języka rosyjskiego oraz wiedzy o naszym wschodnim sąsiedzie. Pierwszy etap miał miejsce w gimnazjach w dn. 14 marca 2014 r. Aż 90 uczniów zgłosiło się do rywalizacji i rozwiązało przygotowany przez rusycystów z „Kościuszki” test gramatyczno-leksykalny. Trzech najlepszych przedstawicieli z każdego gimnazjum wzięło udział w finale, zorganizowanym w I LO w Łukowie w dn. 8 kwietnia 2014 r.

 

 

Konkurencja okazała się duża. 21 uczniów zmierzyło się z zadaniami pisemnymi, dzięki którym udało się wyłonić mistrzów języka rosyjskiego. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

 

  • I miejsce – Eryk Chruściel z Gimnazjum nr 2 w Łukowie, opiekun: Zofia Ochnik;
  • II miejsce – Amina Nuraliewa z Gimnazjum nr 3 w Łukowie, opiekunka: Ilona Dmowska oraz Aleksandra Pieńkus z Gimnazjum nr 2 w Łukowie, opiekunka: Zofia Ochnik;
  • III miejsce – Paulina Misiak oraz Paulina Cabaj z Gimnazjum w Gręzówce, opiekunka: Agnieszka Rzepecka.

 

 

Rywalizacji towarzyszyła piękna część artystyczna, przygotowana przez uczniów „Kościuszki” na wschodnią nutę. Nauczyciele-opiekunowie mieli zaś okazję spotkać się z przedstawicielką wydawnictwa PWN, Anną Mitrus.

 

Inicjatywa, koordynowana przez: Małgorzatę Rolę, Annę Sójkę, Ewę Wierzchowską, to kolejny przykład akcji propagowania języka rosyjskiego w szkole. Uczniowie I LO biorą udział w olimpiadach i licznych konkursach: recytatorskich, wokalnych, plastycznych. Nauczyciele zachęcają młodzież do uczestnictwa w projektach. Prowadzona jest wymiana z partnerską Szkołą Średnią nr 18 w Brześciu. „Kościuszko” uzyskał też tytuł krajowego lidera w nauczaniu języka rosyjskiego.

 

 

Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom i ich opiekunom!

 

Zdjęcia: Alberto Carasco Casado, www.flickr.com – licencja Creative Commons, archiwum I LO.