Bez kategorii

Maraton Pisania Listów w „Kościuszce”

W OBRONIE PRAW CZŁOWIEKA

 

 

Ważną imprezą, która miała miejsce ostatnio w Łukowie, okazał się  Maraton Pisania Listów, organizowany przez I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie i Hufiec ZHP Łuków. W ten sposób społeczność lokalna włączyła się w akcję Amnesty International – znanej międzynarodowej organizacji działającej na rzecz ochrony praw człowieka, która w 1977 r. została uhonorowana Pokojową Nagrodą Nobla.

 

 

 

13 grudnia 2013 r. łukowianie mogli pomóc więźniom sumienia i innym osobom narażonym na łamanie praw człowieka na całym świecie. Wystarczyło przyjść w godzinach 10.00 – 17.00 do budynku na ul. Wyszyńskiego 41.

 

 

Ofiary tajnych więzień CIA w Polsce, Jabeur Mejri z Tunezji, który został skazany za komentarze na Facebooku oraz Miriam Lopez, która próbuje dochodzić sprawiedliwości w Meksyku, to tylko niektóre z osób, które można było wesprzeć podczas Maratonu Pisania Listów.

 

 

Przedsięwzięcie odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Powstają wówczas ręcznie pisane apele w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa człowieka zostały naruszone. Maraton Pisania Listów trwał jednocześnie w rekordowej liczbie ponad 400 miejsc w całej Polsce i w około 60 krajach na całym świecie. I LO dołączyło do akcji po raz trzeci.

 

 

Co roku dzięki działaniom zwykłych ludzi udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, Serdecznie dziękujemy za wzięcie udziału w Maratonie Pisania Listów. Za sprawą zaangażowania młodzieży „Kościuszki”, harcerzy i wielu łukowian udało się napisać do piątku 13 grudnia 2013 r. 341 listów. A napływają wciąż nowe…

 

 

W szkole akcję koordynowały klasy z rozszerzonym programem wiedzy o społeczeństwie:  I a (m. in.: Ola Osiak, Karolina Sosnowska, Sylwia Gajowa, Katarzyna Kozdroń, Emilia Bielska, Mateusz Świderski, Maciej Adamczyk, Dominik Kajda, Tomasz Kajda, Michał Osial, Krystian Kowalski, Łukasz Szyszko, Karolina Rubacha, Marcelina Zdunek, Kamila Oskroba)  i I e (m. in.: Natalia Koźlak, Kinga Kępka, Ola Kurek, Kinga Cieślak) pod opieką nauczycieli: Anny Kozioł i Michała Mojskiego oraz harcerze z Łukowa, Ról, Stoczka Łukowskiego, Białej Podlaskiej (m. in.: Agnieszka Romańczyk, Weronika Romańczyk, hm. Urszula Kozłowska, Sylwia Staniszewska, pwd. Marta Pomorska).

 

Znajdź nas na Facebooku: TUTAJ

 

 

Największą nagrodą dla nauczyciela jest obserwowanie, jak uczniowie z pasją zdobywają wiedzę i umiejętności. Owej pasji nie zabrakło organizatorom Maratonu Pisania Listów: klasie I a, klasie I e, harcerzom oraz wszystkim, którzy zaangażowali się w tę cenną społeczną akcję. Dziękujemy bardzo za aktywność! Jesteście wielcy!

Anna Kozioł, Michał Mojski