Bez kategorii

"My, Cyganie znamy cały świat..."

NIE TYLKO SKOCZNA MUZYKA…

 

W I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie jak co roku realizuje się wiele projektów z zakresu edukacji obywatelskiej. Społeczność szkolna dołączyła również do przedsięwzięcia „Kultura polskich Romów. Poznajmy się!”. Ogólnopolskim koordynatorem działań jest współpracująca z „Kościuszką” od lat fundacja z Warszawy – Centrum Edukacji Obywatelskiej.

 

 

Dzięki aktywności w projekcie młodzież mogła wziąć udział w inspirujących warsztatach przygotowanych dla klasy europejsko – prawniczej, II a w dn. 20 listopada 2013 r. Trenerki z warszawskiej fundacji „Świat na wyciągnięcie ręki”: Kinga Białek, Michalina Jarmuż oraz Aleksandra Ośko przygotowały bardzo ciekawe zajęcia pod hasłem „Historia i kultura polskich Romów.” Dzięki nim w twórczy sposób uczniowie dowiedzieli się wiele o zwyczajach, dziejach tej specyficznej mniejszości etnicznej. Mieli także okazję zapoznać się z problemami społecznymi związanymi z Romami i zweryfikować stereotypy na ich temat. Zapoznali się  z postacią pierwszej cygańskiej poetki, Bronisławy Wajs, nazywanej Papuszą, która mocno inspirowała Jerzego Ficowskiego i Juliana Tuwima.

 

 

Warsztaty na pewno pozwoliły na zrozumienie odrębnej kultury i uczyły postawy otwartości i tolerancji. W końcu w Łukowie również mieszkają przedstawiciele tej mniejszości. Projekt „Kultura polskich Romów. Poznajmy się”, realizowany przede wszystkim w klasie II a, w szkole koordynuje Michał Mojski.