Bez kategorii

Naukowa wyprawa młodych polonistów

O HORRORACH, REPORTAŻACH I DRAMACIE ROMANTYCZNYM…

 

I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie szczególnie dba o uczniów utalentowanych humanistycznie. Zarówno miłośnicy mowy ojczystej, jak i historii czy nauk społecznych mogą odnaleźć wiele ciekawych, dodatkowych zajęć w murach szkoły i poza nimi. W dn. 10 stycznia 2014 r. grupa młodych polonistów wyruszyła do Lublina, by wziąć udział w wykładach na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej, z którym „Kościuszko” od kilku lat współpracuje.

 

 

Młodzież miała okazję wysłuchać trzech wystąpień:

  • z zakresu językoznawstwa –  „Reporterskie laboratorium języka” – dr Aneta Wysocka opowiadała o języku i stylu Ryszarda Kapuścińskiego;
  • z zakresu literatury – „Droga Konrada do moralnej doskonałości” – dr hab. Marek Kwapiszewski rozważał przesłanie „Dziadów” i oceniał szkolną interpretację utworu;
  • z zakresu filmoznawstwa – „Horror a inne gatunki popkulturowe” – dr Mirosław Haponiuk charakteryzował filmy grozy na tle innych dzieł obecnych na srebrnym ekranie.

 

Wyjazd naukowy na pewno pozwolił uczniom poszerzyć horyzonty humanistyczne. Koordynatorką projektu była pani Małgorzata Bancerz.

 

Obraz: naixn – www.flickr.com – licencja Creative Commons.