Bez kategorii

Nietypowy koncert profilaktyczny

 Kolejne spotkanie z Lechem Dyblikiem

 

21 listopada 2016r.  pan Lech Dyblik – aktor telewizyjny i filmowy, po raz kolejny przyjechał do naszego liceum, aby wystąpić w nieco innej roli – profilaktycznej. Do tej roli scenariusz napisało życie…            

                                                                                           

 

Artysta od dwudziestu czterech lat nie pije alkoholu, wciąż jednak czuje potrzebę rozliczania się z własnym życiem. Stąd wędrówka po Polsce i spotkania z młodymi ludźmi, dzielenie się trudnymi przeżyciami i refleksjami, gdyż jak mówi: „Nikt z was nie planuje dla siebie uzależnienia, a jednak ono się zdarza…”
W swoich opowieściach podkreślał znaczenie rodziny, która nie zawsze być może jest wzorowa, ale jest „moja”. Mówił o wzajemnych relacjach, które w rodzinie ciągle trzeba budować i doskonalić. Opowiadał o szacunku do drugiego człowieka i pokorze, która jest warunkiem spokojnego i pełnego życia.
Aktor ma nadzieję, że jego opowieści pomogą młodym ludziom dokonać właściwych wyborów i nakreślić dobrą drogę życia. Drogę wolną od uzależnień.
Prawie dwugodzinne spotkanie robiło wrażenie. Gość był mile zaskoczony przyjęciem licealistów, tym jak go słuchano, a młodzi ludzie zachwyceni jego szczerością i naturalnością w mówieniu o tak trudnych i osobistych sprawach. Oto przykładowe wypowiedzi: „Bardzo refleksyjny występ, umocniłem swoje zdanie na temat uzależnień”, „Ciekawa historia, dająca do myślenia, poruszająca ważne kwestie”’ „Zachwyciła mnie otwartość aktora”’ „Równy gość-mądrze mówił”, „Koncert zmienił moje podejście do życia, wiele nauczył, spoglądam na świat z innej perspektywy”’ „Gdy tylko będziemy chcieli możemy zmienić swoje życie i siebie samego”

Miłą muzyczną niespodzianką dla pana Lecha Dyblika była „Modlitwa” Bułata Okudżawy w wykonaniu Wioli Gryczki z klasy 2b. Na koniec aktor udzielił wywiadu szkolnej gazetce „Tak!”

Koncert był finansowany ze środków Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Łukowie w ramach programu edukacyjno-profilaktycznego „Młodzieżowi liderzy w Kościuszce”. Realizatorem programu jest Monika Łukasik – pedagog szkolny.