Bez kategorii

Objazd historyczny 2016

OŚWIECENIE PO POLSKU

 

I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie stale wspiera uczniów, którzy mają swoje głębokie zainteresowania, ciągle się rozwijają. Dotyczy to różnych dziedzin, także nauk humanistycznych. Ostatnio olimpijczycy, osoby zaangażowane w rozmaite projekty miały okazję uczestniczyć w ciekawym objeździe historycznym.

 

W Maciejowicach

 

W dn. 14 czerwca 2016 r. młodzi miłośnicy dziejów ojczystych z klas humanistycznych: I a, II a, II b ruszyli na wyprawę. W szczególny sposób zajęli się polskim oświeceniem – wydarzeniami i postaciami związanymi z XVIII w. Objazd historyczny rozpoczął się od wizyty w Muzeum Regionalnym w Łukowie, zlokalizowanym w Konwikcie Szaniawskich, który powstał w XVIII w. jako internat dla uczniów kolegium pijarów z inicjatywy ówczesnego biskupa krakowskiego, Konstantego Felicjana Szaniawskiego. Następnie młodzież udała się do Maciejowic, aby przypomnieć sobie losy Tadeusza Kościuszki, patrona szkoły. Uczniowie zwiedzili pole bitwy z 1794 r., tematyczne muzeum, dotarli również do Starej Krępy, gdzie znajduje się kopiec, upamiętniający miejsce pojmania przywódcy insurekcji. Po przebyciu przeprawy promowej na Wiśle na trasie Antoniówka – Świerże Górne uczestnicy objazdu znaleźli się w Warce. Tam  odwiedzili Muzeum Kazimierza Pułaskiego – konfederata barskiego, kawalerzysty walczącego w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Historyczną wyprawę zakończył konkurs, w którym można było wygrać nagrody książkowe.

 

W Muzeum Kazimierza Pułaskiego w Warce

 

Objazd, prowadzony przez Michała Mojskiego został wsparty przez dyrekcję szkoły, radę rodziców i innych darczyńców. Stał się niebanalną, lekcją historii w terenie, uczył patriotyzmu i obywatelskiego zaangażowania. Warto ten projekt kontynuować.

 

Przy Kopcu Kościuszki w Starej Krępie