Bez kategorii

Objazd historyczny Ziemi Łukowskiej

DLA ZAFASCYNOWANYCH LOKALNYMI DZIEJAMI

 

I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie dba o kształcenie uczniów uzdolnionych humanistycznie i zainteresowanych historią. W dn. 26 maja 2015 r. grupa takich osób wybrała się na ciekawą i nietypową wyprawę.

 

 

Z inicjatywy dyrektora, Grzegorza Rzymowskiego został zorganizowany objazd historyczny Ziemi Łukowskiej. Dzięki niemu młodzież miała okazję poznać dzieje „małej ojczyzny”. Na trasie zwiedziła następujące punkty:

  • Kock – z Wojskową Izbą Tradycji, poświęconą ostatniej bitwie Września 1939 r., cmentarzem żołnierzy, zabytkowym rynkiem, kościołem i pałacem zbudowanym przez księżną Annę Jabłonowską;
  • Józefów – miejscowość nieopodal Serokomli, gdzie hitlerowcy dokonali masakry w 1940 r.;
  • Wola Gułowska – z multimedialnym Muzeum – Pomnikiem Czynu Zbrojnego Kleeberczyków, sanktuarium maryjnym, klasztorem karmelitów, cmentarzem wojskowym;
  • Okrzeja – kopiec Henryka Sienkiewicza, grób Stefanii z Cieciszowskich – matki noblistki, kościół pw. Apostołów Piotra i Pawła;
  • Wola Okrzejska – z Muzeum Henryka Sienkiewicza.

 

Na zakończenie wyprawy podsumowany został konkurs historyczny, który trwał przez całą wycieczkę. Ci, którym dopisało trochę szczęścia, otrzymali w nagrodę ciekawe książki.

 

Wyjazd został sfinansowany dzięki środkom sponsorskim. Przewodnikiem po Ziemi Łukowskiej był Michał Mojski. W przedsięwzięciu wzięli udział uczniowie klas: I a (o rozszerzeniu historia – wiedza o społeczeństwie), I b (o rozszerzeniu język polski – historia – język angielski) i II e (o rozszerzeniu geografia – wiedza o społeczeństwie – język obcy). Młodzież bez wątpienia dowiedziała się wiele o lokalnych pamiątkach i wydarzeniach z bliższej lub dalszej przeszłości. Warto się starać – może za rok uda się przeprowadzić podobny objazd historyczny i dołączą do nas ambitne pierwszaki 2015.

 

Przypomnijmy, że od lat uczniowie „Kościuszki” zdają najlepiej maturę z historii i wiedzy o społeczeństwie w powiecie. Osiągają również wyróżniające wyniki w olimpiadach – tylko w roku szkolnym 2014/2015 do etapu okręgowego Olimpiady Historycznej awansowało 15 osób, a do etapu okręgowego Olimpiady Tematycznej „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 972–1514. Od Cedyni do Orszy” – 3 osoby. Młodzież uczestniczy w wielu projektach dotyczących przeszłości. Każdy humanista znajdzie w „Kościuszce” coś dla siebie.

 

O sukcesach przeczytasz m.in.: TUTAJ i TUTAJ.