Bez kategorii

Ogólnopolskie wyróżnienia dla młodych historyków

HISTORIA I ŻYCIE

 

Dobiegła już końca X edycja ogólnopolskiego konkursu historycznego „Historia i życie”. W dn. 2 września 2015 r. na Zamku Królewskim w Warszawie ogłoszono imiona i nazwiska wyróżnionych. Wśród najlepszych historyków znaleźli się uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie.

 

 

II miejsce w kraju zdobył Damian Mitura z klasy II a o rozszerzeniu historia – wiedza o społeczeństwie, który napisał ciekawą pracę pt. „Wacław Tuwalski z Woli Osowińskiej” . Ponadto wśród finalistów znalazły się następujące osoby: Bartosz Oleśkiewicz (III d), Aleksander Daniluk (obecnie II c), Daria Szymanek (II a), Kamila Siurek (II a), Monika Zacharska (II a), Weronika Mojzych (II a), Artur Mojzych (II a). Uczniami opiekowali się nauczyciele historii: Anna Kozioł i Michał Mojski.

 

 

Tegoroczny konkurs przebiegał pod hasłem „Czas pokoju i radości w historii mojej rodziny i jej otoczenia”. Zorganizowała go fundacja „Wiedza i Praktyka” w partnerstwie z Instytutem Historii i Nauk Politycznych Uniwersytetu w Białymstoku. Patronat nad przedsięwzięciem objęli: Minister Edukacji Narodowej, Joanna Kluzik-Rostkowska i zmarły w kwietniu tego roku, prof. Władysław Bartoszewski. Pracom jury przewodniczyła dr hab. Krystyna Szelągowska, znany historyk i dydaktyk historii.

 

Sukces uczniów „Kościuszki” potwierdza, że warto rozwijać w szkole pasje humanistyczne.

 

 

Zdjęcie: Fundacja Wiedza i Praktyka.