Polacy i Ukraińcy - historia i współczesność
O NASZYM WSCHODNIM SĄSIEDZIE Z SYMPATIĄ I BEZ ZŁUDZEŃ…
I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie stara się wciąż urozmaicać edukację historyczną i z zakresu nauk społecznych. Wielokrotnie już gościliśmy pracowników naukowych, którzy z pasją opowiadali młodym humanistom o obszarach swoich badań. W dn. 24 lutego 2014 r. do szkoły zawitał dr Mariusz Zajączkowski z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie.
Temat, który podjął naukowiec, okazał się szczególnie aktualny w ostatnich dniach. Uczniowie mieli bowiem okazję zapoznać się ze stosunkami polsko – ukraińskimi w przeszłości i współcześnie. Inspiracją stał się film „Porozumienia”, dotyczący rozejmu między podziemiami dwóch narodów zawartego w dn. 21 maja 1945 r. podczas spotkania w Rudzie Różanieckiej. Dokument był punktem wyjścia do wykładu, który poruszał jasne i ciemne strony wzajemnych relacji, m. in. mordy na Wołyniu w 1943 r.
Nie dało się oczywiście uniknąć rozmów na temat aktualnych wydarzeń na Ukrainie, związanych z protestami na Euromajdanie i obaleniem reżimu byłego prezydenta Wiktora Janukowycza. Młodzież miała wiele pytań do dr. Zajączkowskiego, na które on z cierpliwością odpowiadał.
Zajęcia odbyły się klasie I a o rozszerzeniu historia – wiedza o społeczeństwie. Zorganizowali je nauczyciele: Jolanta Walo i Michał Mojski.