Bez kategorii

Polsko - niemieckie spotkanie

MIĘDZYNARODOWE WYDARZENIE ARTYSTYCZNE

 

 

 

W dniach 22 – 28 maja 2016r. I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie gościło 127 uczniów z niemieckiej szkoły Hiberniaschule w Herne w ramach wymiany młodzieżowej. Projekt wspierany był przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży (Deutsch-Polnisches Jugendwerk).

 

Celem projektu było przede wszystkim wspólne wykonanie Requiem d-moll, KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta przez Chór Hiberniaschule pod kierownictwem Eckarta Fuckerta oraz Martina Glagovska oraz Chór „Lutnia” I LO  im. Tadeusza Kościuszki  w Łukowie pod kierownictwem Agnieszki Łukasik. Koncert odbył się 25 maja 2016 r. w Kościele Św. Brata Alberta w Łukowie. Partie solowe wykonali studenci Akademii Muzycznej w Łodzi: Aleksandra Hanus (sopran), Marta Stachyra (mezzosopran), Łukasz Szprengiel (tenor), Krzysztof Cygan (bas). Patronat honorowy nad wydarzeniem artystycznym objęli: Biskup Siedlecki, Kazimierz Gurda i Starosta Łukowski, Janusz Kozioł.

 

 

Podczas tygodniowego pobytu, młodzież uczestniczyła w wielu próbach przygotowujących do koncertu. Uczniowie z Niemiec udali się również do Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, do Lublina, na Majdanek oraz zwiedzili Warszawę.

 

 

Równolegle z projektem muzycznym realizowany był projekt społeczny „2gether4more”, w ramach którego uczniowie polscy i niemieccy wspólnie porządkowali groby żołnierzy poległych w czasie wojny polsko-bolszewickiej  i I wojny światowej na Strzelnicy w Łukowie oraz zorganizowali happening dla mieszkańców miasta, wręczając własnoręcznie wykonane kwiatki origami oraz zaproszenia na koncert.

 

 

Wymiana młodzieżowa była niezwykłym przeżyciem zarówno dla uczniów polskich, jak i niemieckich.