Bez kategorii

Rocznica godziny "W"

MŁODZI O POWSTANIU WARSZAWSKIM

 

 

W 2014 r. przypada 70 rocznica akcji „Burza” i wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tego powodu w całej Polsce organizowane są różnorodne działania, mające na celu upamiętnienie owego bohaterskiego zrywu. Również miłośnicy historii z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie nie zapominają o tamtych wydarzeniach.

 

Okazją do wspomnienia stał się film „Powstanie Warszawskie”. To unikalny obraz, w którym dodano fabułę do zachowanych fragmentów kronik z 1944 r. W seansie w kinie „Łuków” w dn. 26 maja 2014 r. uczestniczyli uczniowie klas humanistycznych: I a i II b. Wszyscy oglądający wzięli udział w konkursie historycznym o Powstaniu Warszawskim. Nagrody – książki „Rozpoznani” o bohaterach filmowych reportaży Armii Krajowej powędrowały do Karoliny Rubachy (I a), Natalii Kameckiej (I a), Marceliny Zdunek (I a), Marty Krasuskiej (II b).

 

 

Podsumowaniem działań stała się debata z udziałem wybranych osób z obydwu klas, w których historia nauczana jest na poziomie rozszerzonym. Uczestnicy dyskutowali o filmie. Zainspirowani reportażem „Eksplozja ciszy” zrealizowanym przez Katarzynę Rimpler wymieniali opinie na temat szans i znaczenia Powstania Warszawskiego.

 

 

Projekt koordynowany przez nauczycieli: Annę Kozioł i Michała Mojskiego uświadomił młodzieży doniosłą rolę tamtych sierpniowych dni w dziejach Polski.