Bez kategorii

Świadek historii

LEKCJA Z PANEM RYSZARDEM GRAFIKIEM

 

Spotkania ze świadkami historii pomagają w zdobywaniu wiedzy o przeszłości naszej Ojczyzny. Dostarczają bowiem wiedzy z pierwszej ręki, od ludzi, którzy sami przeżyli wydarzenia opisywane w podręcznikach. W dn. 29 stycznia 2015 r. zawitał w mury I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie pan Ryszard Grafik – absolwent szkoły, historyk – regionalista, działacz Łukowskiego Towarzystwa Regionalnego im. Jana Stanisława Majewskiego oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

 

 

Przeprowadził on lekcję dla klasy II a o rozszerzeniu historia – wiedza o społeczeństwie. Opowiadał o czasach II wojny na Ziemi Łukowskiej, zwracając szczególną uwagę na dzieje Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej. Podkreślał bohaterstwo wielu żołnierzy, nie uciekał również od osobistych wspomnień. Chętnie odpowiadał na pytania młodzieży, między innymi o akcję pod Borowiną i o „żołnierzy wyklętych”. Podkreślał znaczenie patriotyzmu w życiu młodych ludzi.

 

 

Spotkanie z panem Ryszardem Grafikiem dostarczyło uczniom wiele cennych informacji i zainspirowało do kształtowania właściwych postaw obywatelskich.

 

 

Serdecznie dziękujemy!