Bez kategorii

Święto książki

23 kwietnia 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  to  ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

 

Pomysł organizacji tego święta narodził się w Katalonii i rozpowszechnił się na cały świat. Zgodnie z katalońską tradycją kobiety obdarowywane są w ten dzień czerwonymi różami, a mężczyźni podarunkami z książek.
W tym dniu w naszej bibliotece gościliśmy panią  Annę Cybulską emerytowaną polonistkę, a prywatnie żonę Antoniego Cybulskiego- kustosza Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej.
Pani Anna Cybulska jest autorką wielu książek dotyczących życia i twórczości Henryka Sienkiewicza m.in.  ilustrowanej biografii pisarza  „Pamiętnik mojego życia. Rzecz o Henryku Sienkiewiczu”.
W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas Ib i Ig. Autorka omówiła problematykę ochrony prawa autorskiego. Nie zabrakło  barwnych ciekawostek z życia Henryka Sienkiewicza.
Było to bardzo ciekawe spotkanie, które powinno zachęcić do pogłębiania wiedzy o Henryku Sienkiewiczu – nobliście Ziemi Łukowskiej.