Bez kategorii

Święto Niepodległości

CZY DRESIARZ MOŻE BYĆ PATRIOTĄ?

 

Święto Niepodległości stało się jedną z najważniejszych dat w kalendarzu polskiego patrioty. Nie sposób pominąć go również w życiu szkoły. 12 listopada 2014 r. do wspólnego, ale nietypowego świętowania zaprosiły uczniów i nauczycieli klasy II a i II g.

 

Pierwszym etapem obchodów stał się apel. Tradycyjnie zebrani odśpiewali hymn, wysłuchali paru pieśni legionowych, obejrzeli prezentację o drodze Polski do niepodległości. A później na scenę wkroczył sam Józef Piłsudski. Zaczęła się inscenizacja według scenariusza napisanego przez młodych humanistów z klasy II a o rozszerzeniu historia – wiedza o społeczeństwie, Tomasza Majka, Mateusza Witamborskiego  i Monikę Wysokińską. Późniejszy Marszałek Polski w 1914 r. musiał doprowadzić do porządku niesfornych legionistów i nauczyć ich miłości do Ojczyzny. Następnie przeniósł się do 2014 r. i rozmawiał o patriotyzmie z przedstawicielami subkultur młodzieżowych: kibiców, dresiarzy, hipisów, a także z uczniami liceum. Na koniec każdy widz mógł sam skonfrontować się ze słowami monologu Piłsudskiego: „Ja zupełnie nie rozumiem tej dzisiejszej Polski. Muszę tłumaczyć same podstawowe rzeczy. Żyją od wielu lat w wolności, mają laptopy, komórki, internety i narzekają. Gdzie są dzisiaj patrioci? Gdzie są dobrzy Polacy?”, a potem przejrzeć się w lustrze i zastanowić nad swoją postawą obywatelską. W apelu udział wzięli: Paulina Gromada (II g), Bartosz Guzowski (II g), Magdalena Grochowska (II c), Bartosz Kania (II a), Krystian Kowalski (II a), Łukasz Szyszko (II a), Maciej Adamczyk (II a), Michał Osial (II a), Weronika Szczerba (II e), Tomasz Kajda (II a), Emilia Bielska (II a), Katarzyna Kozdroń (II a), Marta Gruszczyńska (II a), Sylwia Gajowa (II a), Martyna Michaluk (II a) i Aleksandra Gula (II a).

 

 

Kolejną atrakcją okazał się Festyn Niepodległości przygotowany przez uczniów klasy II g. Na szkolnych korytarzach pojawiły się plakaty przedstawiające „ojców II Rzeczypospolitej”: Wincentego Witosa, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego. Z historycznymi faktami zapoznawał również fanpage na Facebooku. Ponadto można było wziąć udział w quizie, skosztować biało-czerwonych potraw…

 

 

I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie zaangażowało się także we współpracy z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Hufcem ZHP Łuków im. Bohaterów Ziemi Łukowskiej w akcję „Mamy Niepodległą!”, realizowaną pod patronatem Marszałka Sejmu. Polegała ona na wysyłaniu do zaprzyjaźnionych osób i instytucji pocztówek z życzeniami z okazji 11 listopada. Za przedsięwzięcie odpowiadały Karolina Rubacha (II a) i Zuzanna Kaca (II a).

 

Pocztówka według projektu Henryka Sawki

 

Jak widać, Święto Niepodległości w „Kościuszce” było obchodzone niezwykle barwnie. Za projekty odpowiadali wychowawca klasy II a, Michał Mojski, wychowawca klasy II g, Paweł Tymosz, dyrygentka chóru „Lutnia”, Agnieszka Łukasik, opiekunki Samorządu Uczniowskiego, Anna Niewęgłowska i Sylwia Szczygielska.