Bez kategorii

Szkoła pełna zasobów

MŁODZIEŻ „KOŚCIUSZKI” Z ZASOBAMI

 

Ile przeciętna rodzina zużywa dwutlenku węgla? Co to jest zrównoważony rozwój? Jak działalność człowieka wpływa na naturę? Czy to, co dzieje się w Indiach ma wpływ na moje życie? Na te i inne pytania odpowiadali uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie. W roku szkolnym 2012/2013 placówka zaangażowała się w działania projektu, koordynowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej pod hasłem „Szkoła pełna zasobów”. Aktywność młodzieży koncentrowała się wokół szeroko rozumianych kwestii ekologicznych i ich wpływie na współczesną cywilizację.

 

 

W projekcie najpełniej uczestniczyli uczniowie klasy I a o rozszerzeniu historia i wiedza o społeczeństwie, ale także innych klas humanistycznych: I b, II a i II b oraz klasy I i pod opieką pana Michała Mojskiego i pani Anny Kozioł. W jego ramach przeprowadzono wiele cennych działań.

 Zdjęcie z fotoreportażu Karoliny Cieślak i Magdaleny Żentały

•          W dn. 18 – 19 października 2012 r. nauczyciele uczestniczyli w Warszawie w konferencji otwierającej program. Mieli okazję zapoznać się z wykładami i warsztatami przygotowanymi przez ekspertów. Byli to: Małgorzata Małochleb z organizacji Polska Zielona Sieć, Dominik Dobrowolski – twórca strony cycling-recycling.eu, podróżnik i ekolog zajmujący się recyklingiem, Marcin Popkiewicz – twórca portalu ziemianarozdrozu.pl, naukowiec i pisarz zajmujący się zmianami klimatu.

 

•          W dn. 20 grudnia 2012 r. uczniowie I LO uczestniczyli w grze dydaktycznej dotyczącej emisji dwutlenku węgla, którą prowadzili trenerzy Centrum Edukacji Obywatelskiej: Michał Wolny i Wioletta Gałwa. Więcej: TUTAJ.

 

•          W dn. 5 – 6 kwietnia 2013 r. nauczyciele uczestniczyli w wizycie studyjnej w kopalni złota w Złotym Stoku, w czasie której odbyły się tematyczne warsztaty.

 

•          W dn. 11, 17, 20 maja 2013 r. młodzież uczestniczyła w grze dydaktycznej „Zmień swój świat – inwestuj w Republice Zielonej”. Uczniowie i harcerze wcielali się w przedsiębiorców, którzy prowadząc swoje interesy, muszą zwracać uwagę na zasady zrównoważonego rozwoju (sustainable development). Grę wygrali ci inwestorzy, którzy dbali zarówno o rozwój gospodarczy, jak i zachowanie zasobów naturalnych. Więcej: TUTAJ.

 

•          W maju 2013 r. uczniowie klasy I a i I b dyskutowali o filmie „My kupujemy, kto płaci”, zwracając szczególnie uwagę na szkody ekologiczne, które powoduje niekontrolowany rozwój przemysłu odzieżowego i obuwniczego w Indiach.

 

•          W kwietniu i maju 2013 r. uczniowie klasy I a w parach przygotowali fotoreportaż na temat „Człowiek – natura – cywilizacja”. Powstało kilkanaście ciekawych prac.

 

Zdjęcie z fotoreportażu Pauliny Orzełowskiej i Piotra Oknińskiego

 

•          W kwietniu i maju 2013 r. I a realizowała w grupach projekty uczniowskie dotyczące zmian klimatycznych. Przygotowane zostały plakaty, ulotki, scenki – reklamy społeczne. Młodzież zajmowała się też emisją dwutlenku węgla, korzystając z kalkulatora na stronie http://ziemianarozdrozu.pl/kalkulator .

 

 

Uczestnictwo w projekcie „Szkoła pełna zasobów” dało uczestnikom większą świadomość zmian, które zachodzą w otaczającym nas środowisku.

 

Zdjęcia z fotoreportaży Karoliny Cieślak i Magdaleny Żentały

oraz Doroty Izdebskiej i Jakuba Wiatra