Bez kategorii

Trzy konkursy po niemiecku

STOP STEREOTYPOM!

 

 

W ramach akcji „Język niemiecki – stop stereotypom!” w roku 2013/2014 w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie odbyły się trzy szkolne konkursy lingwistyczne. Dały one młodzieży szansę na zmierzenie się z gramatyką i słownictwem, którym na co dzień posługują się nasi sąsiedzi z zachodu.

 

 

Projekt obejmował różne przedsięwzięcia.

 

 

Pierwsze z nich to konkurs leksykalny (ze znajomości słownictwa): „Meister der deutschen Lexik” („Mistrz niemieckiego słownictwa”), w którym zwyciężyły:

  • I miejsce – Karolina Koślacz (I e),
  • II miejsce – Weronika Ośkiewicz (II i),
  • III miejsce – Katarzyna Ziółkowska (I d).

Drugie – to dyktando z języka niemieckiego: „Keine Angst – deutsche Rechtschreibung ist leicht!” („Bez obaw – niemiecka ortografia jest prosta!”), w którym tryumfowali:

  • I miejsce – Weronika Ośkiewicz (II i),
  • II miejsce – Karolina Koślacz (I e),
  • III miejsce – Mateusz Borkowski (II f).

I wreszcie trzeci pomysł – to konkurs na plakat lub prezentację multimedialną: „Dlaczego warto uczyć się języka niemieckiego?”. Tym razem najlepsza okazała się Kinga Osinka (I e).

 

 

Konkursy zostały zorganizowane w trzech etapach i miały na celu promocję języka niemieckiego w I LO, burzenie stereotypu, że jest on bardzo trudny i nieprzystępny dla uczniów. Chodziło również o pokazanie, że jednak warto się uczyć mowy, w której tworzyli Goethe, Kant czy Kafka. Konkursy były skierowane do uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich, okazały się bardzo dobrą okazją do rozwinięcia umiejętności językowych.

 

 

Koordynatorka projektu to pani Agnieszka Łukasik.