Bez kategorii

Warsztaty dla "humanistów"

„SZTUKA PISANIA”

spotkanie z uczniami szkół partnerskich
Instytutu Filologii Polskiej UMCS

                     Młodzież z  naszego liceum po raz kolejny miała okazję rozwijać swoje uzdolnienia humanistyczne. Uczniowie  z klas o profilu właśnie humanistycznym wraz ze swoimi nauczycielami uczestniczyli w jednym z cyklicznych spotkań, które odbyło się 17 grudnia w Lublinie w ramach współpracy ze szkołami partnerskimi Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej. Motywem przewodnim była sztuka pisania.

 

 

                      Projekt ten realizowany jest już siódmy rok. W programie ma stałą, długotrwałą współpracę, służącą integracji środowisk szkolnych i akademickich. Ma pomagać w rozwijaniu zainteresowań uczniów, w podnoszeniu jakości kształcenia oraz kwalifikacji nauczycieli, a także ukazywać nowe trendy  we współczesnej humanistyce, nowe problemy badawcze, innowacyjne metody dydaktyczne, nowatorskie metodologie, współczesne zjawiska kulturowe.
                  Uczniowie piętnastu szkół partnerskich IFP UMCS dwa razy w roku są zapraszani  na uczelnię, by wysłuchać wykładów nauczycieli akademickich oraz wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez pracowników Instytutu. Uczestniczą też w innych spotkaniach, konkursach, imprezach. W tym roku były to na przykład: recital Łukasza Jemioły oraz spotkanie autorskie z Marcinem Wrońskim, twórcą serii kryminalnej  o komisarzu Maciejewskim.
                  W ramach tego projektu organizowane są także wykłady i warsztaty w szkołach. W naszym liceum takich zajęć prowadzonych przez kadrę Instytutu Filologii Polskiej UMCS odbyło się już kilka. Dla uzdolnionej humanistycznie młodzieży miały one niezwykłą wartość. Na jednym z nich na przykład uczniowie poznali osobiście autorów swojego podręcznika do języka polskiego.