Bez kategorii

Wielka moc ratowania życia

 

NASZ PIERWSZY DAWCA SZPIKU!

 

I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie od kilku lat jest patronem idei dawstwa. Zorganizowaliśmy już dwukrotnie, wraz z fundacją DKMS Polska,  Dzień Dawcy Szpiku. Pierwszy odbył się w 2013 roku, wtedy zarejestrowało się 683 potencjalnych dawców, drugi w 2015 roku, kiedy zarejestrowaliśmy 225 osób. Ta imponująca liczba chętnych do ratowania czyjegoś życia to dla nas dowód, jak czytelne i ważne są takie inicjatywy. Dumą napawa nas także fakt, że wśród zarejestrowanych potencjalnych dawców są już pierwsi, którzy mogli oddać komórki macierzyste i pomóc komuś w powrocie do zdrowia.

 

 

Pierwszym dawcą wśród zarejestrowanych przez nas w 2013 roku, jest absolwent naszej szkoły, Wojtek Grochowski. Wojtek pomógł 7-letniej dziewczynce, chorej na białaczkę. I choć boi się igieł, deklaruje, że zrobiłby to jeszcze niejeden raz. Serdecznie gratulujemy naszemu absolwentowi dojrzałości i odpowiedzialności. Cieszymy się, że mogliśmy mieć wpływ na kształtowanie  takich wzorcowych postaw.
W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że jest chory na białaczkę. Nowotwory to plaga naszych czasów. W bazie potencjalnych dawców musi być nas jak najwięcej. Nigdy nie wiadomo, kto i kiedy będzie potrzebował naszej pomocy. To nie boli, nie kosztuje, a ma tak wielką moc- moc ratowania ludzkiego życia.